• YARIM ALTIN
  1.595,00
  % 1,26
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6714
  % 0,27
 • € EURO
  10,1571
  % 0,14
 • £ POUND
  11,8600
  % -0,25
 • ¥ YUAN
  1,3411
  % 0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1180
  % -0,49
 • BITCOIN/TL
  379718,220
  % -7,40
 • BIST 100
  1.391,95
  % -1,94

Tesla insansı robot yapıyor Tesla Bot

Tesla insansı robot yapıyor Tesla Bot

Farklı alanlara yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Elon Musk, Tesla şirketi adı altında yepyeni ürünler tanıttı. Bu ürünler arasında yerini alan Tesla Bot, oldukça dikkat çekti. İnsansı bir robot formunda düzenlenen bu cihazın özellikleri de göz dolduruyor.

Tesla’nın tasarım çizgisinden şaşılmayan Tesla Bot robotu için siyah parlak yapıda bir baş tasarımı yapılmış. Omuz ve gövde kısmı ise beyaz ve gri tonlarında olduğunu görüyoruz. Eskrim sporcusu görünümünde bir tarzda olan insansı robot, günlük bazı işleri halletmek adına tasarlanmış. Robotun baş kısmına eklenen ekran sayesinde bazı bilgiler de görülebilecek. Robotun ağırlığı 56 kg iken, 68 kg ağırlık kaldırabiliyor ve saatte de 8 km yürüyebiliyor.

Yapılan konuşmada, robotun üretiminde yarı-otonom elektrikli otomobillerindeki teknolojinin aynısını kullanacaklarını belirtti. Musk, robotun insanlar için tehlikeli ya da sıkıcı olabilecek birbirini tekrarlayan temel hareketleri yapabileceğini kaydederek, beş parmaklı ellere sahip olacak siyah-beyaz renkli robotun yaklaşık 177 santimetre boyunda ve 56 kilo ağırlığında tasarlandığını açıkladı.

Robotun sekiz kamera ve otonom çalışan bir bilgisayarla donatılacağını belirten Musk, “Kafasında, gerekli bilgileri içeren bir nevi ekran bulunacak. Ama onun dışında temelde otopilot sistemiyle donatılmış olacak” dedi.

Elon Musk’ın şeytani yapay zeka hakkındaki endişelerini bilenler bilir, bu robot için de özellikle vurgu yapan Musk, ‘’kesinlikle dost canlısı ve insanlara zarar vermeyecek bir robot geliştirdik’’ diyor.

Öte yandan Apple’ın M1 işlemcisini tanıtmasının ardından daha görünür olan ‘şirketlerin kendi mikroçiplerini geliştirmesi’ olayına Tesla da kendi süper bilgisayar çipiyle dahil oluyor. Yeni tanıtılan Dojo süper bilgisayar sisteminin bir parçası olan D1 çipinin 362 teraflop işlem gücüne sahip 7 nanometrelik bir üretim sürecinden çıktığı özellikle belirtildi.

Yapay zeka tarafında eğitilmek üzere geliştirilen bu çip sayesinde Tesla’nın en hızlı AI eğitim bilgisayarına sahip olacağı vurgulanıyor.